Ostra białaczka limfoblastyczną / materiały do publikacji
1.
Ostra białaczka limfoblastyczna (ALL) to choroba nowotworowa wywodząca się z prekursorów limfocytów linii B i T, czyli komórek odpowiadających za odporność organizmu, które powstają w szpiku kostnym. U osoby chorej wytwarzanie limfocytów wymyka się spod kontroli - powstaje dużo niedojrzałych komórek zwanych limfoblastami. Choroba rozwija się niezwykle szybko i nieleczona doprowadza do śmierci chorego w ciągu kilku dni lub tygodni. Najważniejsze w leczeniu jest zatrzymanie postępu choroby by zyskać czas na znalezienie dawcy szpiku.
Jakie są przyczyny i objawy tej choroby znajdziesz w naszym materiale edukacyjnym
2.
Ostra białaczka limfoblastyczna (ALL) rozwija się nagle, w ciągu kilku dni lub tygodni i daje niecharakterystyczne objawy, tj. (szybka utrata wagi, niepoddające się leczeniu infekcje, gorączka nie związaną z zakażeniem, osłabienie, krwawienie z nosa lub dziąseł, objawy neurologiczne, niedokrwistość, szybko powiększające się węzły chłonne, wątroba, śledziona,
Podstawowym badaniem diagnozującym ostrą białaczkę limfoblastyczną jest morfologia krwi obwodowej. Konieczne jest także wykonanie badania cytogenetycznego szpiku.
Chcesz wiedzieć jakie są opcje leczenia ALL i na jakie czekają pacjenci i lekarze? - zapoznaj się z naszym materiałem edukacyjnym
3.
Leczenie ostrej białaczki limfoblastycznej (ALL) ma charakter radykalny, czyli jest prowadzone z intencją pełnego wyleczenia pacjenta z choroby. W leczeniu dorosłych standardowo stosuje się chemioterapię wielolekową w kilku etapach, w Polsce zgodnie z protokołem przygotowanym w ramach Polskiej Grupy do spraw Leczenia Białaczek. Najważniejszą rolę w walce z chorobą odgrywa walka z czasem w jakim można ją zatrzymać, zyskać czas na znalezienie dawcy i przygotowanie pacjenta do przeszczepu szpiku.
Dziś chorzy z najcięższą postacią ALL czekają na dostęp do leczenia.